MMP U-13K: Mistrzynie z pewnym awansem do półfinałów

Koszykarki Ślęzy Roof Renovation Wrocław zwyciężyły w turnieju ćwierćfinałowym Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-13K organizowanym w Rybniku. Żółto-czerwone z kompletem zwycięstw zameldowały się w kolejnym etapie rozgrywek.

Tak, jak informowaliśmy w zapowiedzi weekendowych zmagań – z kadry, która wywalczyła mistrzostwo Polski w zeszłym sezonie została tylko jedna koszykarka, Maja Poprawska. Reszta drużyny przeniosła się do kolejnej kategorii wiekowej, ale nowy skład to nowa jakość i liczyliśmy, że młode żółto-czerwone poradzą sobie w ćwierćfinałowej rywalizacji. Podopieczne Mikołaja Michalaka i Michała Janiszewskiego trafiły do wymagającej grupy, lecz gdy opadły emocje związane z debiutem w rozgrywkach centralnych, wszystko potoczyło się po myśli sztabu i zawodniczek. Ale po kolei.

Pierwszym rywalem Ślęzy Roof Renovation Wrocław był MKS Kusy Szczecin, mający w swoim składzie fantastyczną Lenę Koralewską. I wrocławianki na początku nie miały absolutnie żadnej odpowiedzi na 12-letnią zawodniczkę ze Szczecina. Podkoszowa Kusego zdobyła wszystkie piętnaście punktów swojej drużyny w pierwszych pięciu minutach meczu, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie 15:8. Potem, zgodnie z zasadami, musiała usiąść na ławce i to była doskonała wiadomość dla Śłęzy, która w trzy minuty odrobiła straty, a w kolejne dwie zbudowała dziewięć punktów przewagi. Po wznowieniu gry na parkiet powróciła Koralewska, lecz nie była w stanie poprowadzić swojego zespołu do remisu, a gdy znów doszło do zmiany piątek, zawodniczki ze stolicy Dolnego Śląska powiększyły swoją przewagę, schodząc do szatni z czternastoma punktami zapasu.

Po przerwie trenerzy obu drużyn mogli desygnować do gry dowolne zawodniczki, co było kluczowe dla trenerów Ślęzy, dysponujących szerszym składem i większą liczbą rozwiązań ofensywnych. Sztab Kusego mógł opierać swoją grę na poczynaniach Koralewskiej, która dwoiła się i troiła, aby utrzymać swój zespół w walce, ale nie była w stanie zrobić tego w pojedynkę. W trzeciej kwarcie świetnie spisała się Emilia Wrońska, trafiając trzy rzuty za trzy punkty, czym wydatnie przyczyniła się do powiększenia przewagi swojej drużyny o kolejne 10 oczek. Decydująca część meczu to kontrola wydarzeń ze strony zawodniczek 1KS-u, które miały odpowiedź na większość udanych akcji Leny Koralewskiej. Na zakończenie meczu wrocławianki przeprowadziły serię punktową 8:0 i mogły cieszyć się z wygranej.

Drugie starcie turnieju, w którym Ślęza Roof Renovation Wrocław mierzyła się z Agrosonic Panterami Szubin miało podobny przebieg do piątkowego spotkania. Żółto-czerwone nie weszły dobrze w mecz, przegrywając już 3:10. Zmiana piątki pozwoliła wrocławiankom doprowadzić do remisu, choć to koszykarki z Szubina schodziły na przerwę miedzy kwartami z minimalnym prowadzeniem, które po wznowieniu gry powiększyły do pięciu oczek. Ślęza odpowiedziała jednak serią 10:0 i z wyniku 14:19 zrobiło się 24:19. Po wejściu na parkiet nowych piątek punktowały tylko koszykarki 1KS-u, zdobywając dziewięć punktów bez odpowiedzi rywalek.

I podobnie jak w pierwszym meczu, także i w starciu z Panterami druga połowa, gdy „otwarty” został wybór zawodniczek do gry, Ślęza przejęła inicjatywę. Żółto-czerwone zaczęły trzecią kwartę od serii 8:0, którą zakończyła trójka Małgorzaty Gryszko. Po chwili za trzy przymierzyła Wrońska, a w kolejnej akcji znów trafiła Gryszko i za sprawą tych rzutów 1KS prowadził 48:27. W szeregach koszykarek z Szubina najlepiej prezentowała się Antonina Hoppe, która zdobyła sześć punktów z rzędu, ale na jej wysiłki młode Ślęzanki odpowiedziały swoimi szesnastoma oczkami na przełomie kwart. Ta passa definitywnie zakończyła emocje w meczu, a pozbawione nadziei koszykarki z Kujaw w ostatniej odsłonie zdobyły tylko cztery punkty, szykując się na decydujący o awansie mecz z Kusym Szczecin.

Na koniec ćwierćfinałów zespół z Wrocławia mierzył się z gospodyniami turnieju – RMKS-em Rybnik. Był to pojedynek bez emocji, w którym wszystko rozstrzygnęło się w ciągu pierwszych 10 minut, wygranych przez Ślęzę 20:3, zdobywając 16 punktów z rzędu. Trener Michalak mógł bez problemów dać wszystkim zawodniczkom okazję na zaprezentowanie swoich talentów, a one odwdzięczyły się systematycznym budowaniem prowadzenia. W efekcie żółto-czerwone wygrały różnicą blisko sześćdziesięciu punktów i postawiły kropkę nad i w swoim awansie do turnieju półfinałowego. Ten odbędzie się w dniach 5-7 maja, a zgodnie z harmonogramem już w ten wtorek powinniśmy poznać gospodarza oraz skład grupy, do której trafią koszykarki Ślęzy Roof Renovation Wrocław.

Ćwierćfinały Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-13K, Rybnik 2023

Ślęza Roof Renovation Wrocław – MKS Kusy Szczecin 93:64 (25:16, 20:15, 24:14, 24:19)
Ślęza Roof Renovation:
Wrońska 20, Poprawska 17, Sokołowska 12, Beksińska 12, Gryszko 9, Kubik 5, Tito 3, Gozdalska 2, Hladik 2, Lewicka 2, Michalska 0.

Ślęza Roof Renovation Wrocław – Agrosonic Pantery Szubin 79:39 (14:15, 20:8, 25:12, 20:4)
Poprawska 13, Gryszko 11, Wrońska 10, Kubik 9, Hladik 7, Rosołowicz 6, Gozdalska 6, Beksińska 5, Tito 4, Michalska 4, Sokołowska 4, Wilkosz 0.

RMKS Rybnik – Ślęza Roof Renovation Wrocław 39:93 (3:20, 15:27, 9:24, 12:22).
Ślęza Roof Renovation: Gryszko 18, Beksińska 10, Tito 10, Sokołowska 9, Kubik 9, Poprawska 9, Rosołowicz 8, Wilkosz 6, Gozdalska 5, Wrońska 4, Michalska 3, Lewicka 2.