Nowa jakość Akademii Piłkarskiej Ślęzy Wrocław z Coerver Coaching!

Początek października oznacza nowe otwarcie w Akademii Piłkarskiej Ślęzy Wrocław. Dzięki nawiązaniu współpracy z Coerver Coaching Polska postawiony został ogromny krok do przodu w zakresie jakości szkolenia wszystkich adeptów Akademii. 

Coerver Coaching to jedna z najbardziej renomowanych metod doskonalenia techniki użytkowej, która w dzisiejszym świecie futbolu jest kluczowym aspektem gry. Obecnie na każdej pozycji, nawet na bramce, wymaga się odpowiedniego wyszkolenia technicznego. Wszystko zaczęło się od Wiela Coervera, holenderskiego trenera, który w 1974 roku doprowadził Feyenoord Rotterdam do zwycięstwa w Pucharze UEFA. „Einstein futbolu”, bo tak nazywano Coervera, obserwował uważnie zachowania boiskowe najlepszych w latach 70. zawodników na świecie – między innymi Brazylijczyka Pelego.

Wynikiem tych obserwacji był innowacyjny program szkolenia młodzieży, w myśl którego aspirujący adepci futbolu mieli najpierw pracować nad fundamentami, a dopiero potem skupiać się na zawiłościach taktycznych. Dziesięć lat po sukcesie Coervera jego założenia w życie wcielili Alfred Galustian oraz legenda londyńskiej Chelsea z lat 70. – Charlie Cooke.

Wszystko opiera się na opracowanej przez Holendra Piramidzie Rozwoju Zawodnika. W jej skład wchodzą: ball mastery (mistrzowskie panowanie nad piłką), przyjęcie i podanie, poruszanie się na boisku i gra 1 na 1, szybkość, wykończenie akcji i ostatecznie atak – zespołowa gra ofensywna. Każdy stopień piramidy musi zostać doskonale opanowany, zanim przejdzie się do kolejnego.

– Coerver Coaching to uznana przez wielu ekspertów za jedną z najdoskonalszych na świecie metodologii nauczania gry w piłkę nożną. Przede wszystkim koncentrujemy się na nauczaniu perfekcyjnego panowania nad piłką. Staramy się doprowadzić do tego, żeby każdy z zawodników doskonale operował piłką, ale i rozwijał umiejętność gry jeden na jeden. Wszystko ma się przyczynić do tego, że po kilku latach wychowankowie akademii będą piłkarzami kompletnymi – tłumaczy Krystian Lamberski z Coerver Coaching.

Metodologia Coervera ma za zadanie rozwijać kreatywność piłkarzy. Bez fundamentów w postaci techniki nie da się przenieść kreatywności na zachowania podczas spotkań. Lepsza technika buduje pewność siebie, a ta przekłada się na bardziej nieszablonowe decyzje i, w połączeniu z techniką użytkową, na odpowiednie ich wykonanie.

Renoma tego systemu szkolenia jest międzynarodowa. Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym w środowisku piłkarskim partnerem jest Real Madryt, rekordzista pod względem wygranych w Lidze Mistrzów – 13 tytułów, w tym trzy z rzędu w ostatnich trzech latach, mówią same za siebie. Program Coerver Coaching cieszy się także uznaniem wśród wielu szkoleniowców – jego znaczenie dla rozwoju piłkarzy podkreślali między innymi Carlos Alberto Parreira (mistrz świata z Brazylią z 1994 roku), Gerard Houllier (były menedżer Liverpoolu czy Aston Villi) oraz Rene Meulensteen, trener w Manchesterze United, który podkreślał, że został zatrudniony przez legendarnego sir Alexa Fergusona właśnie dlatego, że był trenerem pracującym zgodnie z założeniami Coervera.

– Ostatnio podczas kliniki organizowanej z Realem Madryt podczas rozmów z trenerami „Królewskich” dowiedzieliśmy się, że w ich akademii zatrudnionych jest kilku szkoleniowców zajmujących się wyłącznie treningiem na podstawie metody Coervera. Wśród partnerów można wymienić także reprezentację Japonii, która od lat ma z nami podpisaną umowę, AC Milan czy Olympique Lyon. Wśród zawodników trzeba wspomnieć takie nazwiska jak Gareth Bale i Arjen Robben – oni przechodzili przez wszystkie szczeble piramidy rozwoju zawodnika – opowiada Lamberski.

Warto podkreślić, że metodologia Coervera nie wrzuca młodych piłkarzy na głęboką wodę. Praca nad fundamentami jest na początku drogi prowadzona bez presji, aż do opanowania elementów. Dopiero na samym końcu, podczas gier treningowych będzie stosowana pełna presja. Kluczem jest stopniowanie intensywności i dobieranie zarówno metod, jak i obciążeń do wieku i poziomu umiejętności potencjalnych gwiazd futbolu.

– Ślęza Wrocław to pierwszy Partner Club Coerver Coaching Dolny Śląsk. Głęboko wierzymy w to, że to wniesie nową jakość nie tylko jeśli chodzi o treningi w Akademii Piłkarskiej Ślęzy Wrocław, ale i więcej osób pozna naszą metodologię i będzie pracować zgodnie z jej założeniami – kończy Lamberski.

Warto podkreślić, że fundamenty nowej jakości szkolenia w Akademii Piłkarskiej Ślęzy Wrocław zostały postawione już jakiś czas temu. W sztabie szkoleniowym AP Ślęzy pracują dwie trenerki będące w strukturach Coerver Coaching – Agata Sudoł oraz Patrycja Falborska. W najbliższym czasie wszyscy trenerzy wrocławskiego klubu zostaną zapoznani z założeniami tej metodologii podczas serii specjalnych, dedykowanych szkoleń.

– Jestem przekonana, że podpisując umowę z Coerver Coaching rozpoczynamy nowy etap w pracy naszej Akademii. Jako jedyny na Dolnym Śląsku Partner Club Coerver Coaching będziemy mogli zaoferować więcej niż wszystkie inne placówki w regionie. Zadbamy nie tylko o wyszkolenie naszych młodych piłkarzy, ale także o ciągłe doszkalanie się trenerów Akademii. Doskonale wiadomo, że zawodnicy to odbicia ich szkoleniowców, więc dążąc do bycia najlepszą akademią na Dolnym Śląsku musimy także być pewni, że nasza kadra trenerska stoi na najwyższym poziomie. Jak zawsze w pracy z młodzieżą, na efekty trzeba będzie poczekać kilka lat, ale udoskonalany przez wiele lat i wielu renomowanych trenerów program to gwarancja sukcesu – podkreśla prezes Ślęzy Wrocław Katarzyna Ziobro.

– Tą umową pokazujemy, że Ślęza Wrocław stawia na jakość. To dla nas niezwykle ważny krok w rozwoju trenerów i zawodników, ale przede wszystkim to usystematyzowanie modelu szkolenia w Akademii Piłkarskiej Ślęzy Wrocław, które jest dla nas niezwykle istotne. Cieszymy się, że nasza akademia jako jedyna we Wrocławiu będzie współpracować na poziomie Coerver Partner Club, co niewątpliwie jest ogromnym wyróżnieniem – dodaje Mateusz Kaluźniak, koordynator ds. organizacyjno-szkoleniowych AP Ślęzy Wrocław.

Nowa jakość szkolenia w Akademii Piłkarskiej Ślęzy Wrocław to nie tylko nawiązanie współpracy z Coerver Coaching. W najbliższym czasie zostaną ogłoszone kolejne zmiany mające na celu udoskonalenie procesu treningowego w jednej z największych akademii na Dolnym Śląsku.