Ślęza wiosna 2023 – Dziewczyny spisały się doskonale

Bardzo udany sezon ma za sobą żeński zespół U15 Ślęzy Wrocław.

Centralna Liga Juniorek U15 miała zadebiutować wiosną 2020 roku. Wśród ośmiu zespołów, które miały rywalizować w grupie „C” była też Ślęza Wrocław. Niestety, pandemia pokrzyżowała te plany, przez co pierwsza rywalizacja w CLJ U15 miała miejsce rok później, a Ślęza w debiutanckich rozgrywkach zajęła doskonałe 3. miejsce. Wiosną 2022 roku, naszej drużynie poszło już gorzej, bowiem w końcowej tabeli zajęła 7. miejsce. W teorii oznaczało to, że jesienią Ślęza będzie musiała rywalizować w rozgrywkach regionalnych o miejsce w lidze centralnej. W praktyce okazało się jednak, że o te miejsce 1KS nie miał z kim rywalizować, bo oprócz naszej drużyny, do tej rywalizacji zgłosił się tylko Chrobry Głogów, który ostatecznie do zmagań o CLJ U15 nie przystąpił.

Do startu rozgrywek 2023 podchodziliśmy z optymizmem. Celem minimum na ten sezon było zajęcie miejsca w pierwszej czwórce, dające pewność udziału w centralnych rozgrywkach w kolejnym sezonie. Było to o tyle istotne, że od rozgrywek 2023/24 dziewczyny wreszcie rywalizować będą systemem jesień – wiosna, ale już nie w kategorii U15, a U16.

W inauguracyjnym meczu Ślęza podejmowała Czarnych Sosnowiec i do przerwy ten mecz nie wyglądał dobrze (0:1). Po zmianie stron wrocławianki zagrały już zdecydowanie lepiej i wygrały to spotkanie 3:1. Również w drugim meczu, z Unią Opole, nasze młode piłkarki pokazały różne oblicza. Ślęza szybko objęła prowadzenie 2:0, ale jeszcze przed przerwą je straciła (2:2). I znów dziewczyny to co najlepsze pokazały po zmianie stron, wygrywając ostatecznie 5:3. Podobna sytuacja miała miejsce w Tychach, gdzie żółto-czerwone po 40 minutach przegrywały 1:2, a po końcowym gwizdku cieszyły się ze zwycięstwa 6:3. Jedynym zespołem, który wyraźnie ustępował poziomem reszcie stawki była Astoria Szczerców, i to też było widać w meczu bez historii, w którym 1KS wygrał w Szczercowie 9:0. Po tym spotkaniu Ślęza w praktyce zapewniła sobie miejsce w pierwszej czwórce, a także wskoczyła na fotel lidera. W tym też momencie coraz bardziej zaczęliśmy liczyć na jedno z pierwszych dwóch miejsc, dających awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski. Droga ku temu była jednak jeszcze daleka, wszystko miało rozstrzygnąć się w ostatnich dwóch kolejkach, w starciach z głównymi faworytami rozgrywek, czyli aktualnym Mistrzem Polski GKS-em Katowice i z zawsze silnym UKS-em SMS Łódź. Zanim jednak doszło do tych pojedynków, czekały nas jeszcze derby Wrocławia. W nich dziewczyny reprezentujące żółto-czerwone barwy, mimo że zagrały chyba najgorszy mecz w sezonie, wygrały ze Śląskiem 3:1. 29 kwietnia Ślęza udała się do Katowic, na mecz z broniącym tytułu GKS-em. I znów, tak jak w wielu poprzednich meczach, do przerwy było kiepsko. Gospodynie prowadziły 2:0, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Po przerwie wrocławianki zagrały z ogromną ambicją i zaangażowaniem, a nagrodą za ich postawę był jakże cenny punkt zdobyty w potyczce zakończonej wynikiem 2:2. Przed ostatnim meczem w Łodzi sytuacja wyglądała tak, że Ślęza chcąc awansować, musi przynajmniej zremisować. Punkt w tym starciu dawał naszej drużynie 2. miejsce, a ewentualna porażka, spychała ją na 3. pozycję. Już w 6 min. Sandra Piotrowska celnym strzałem sprawiła, że Ślęza objęła prowadzenie. W 19 min. łodzianki wyrównały, a wynik 1:1 utrzymała się aż do doliczonego czasu. O końcowym wyniku (2:1 dla Ślęzy) zadecydowała ostatnia akcja, zakończona kolejnym trafieniem Sandry. To zwycięstwo dało naszej drużynie nie tylko awans, ale też 1. miejsce w grupie „C” rozgrywek CLJ U15.

Czekając na losowanie byliśmy pewni, co wydawało się logiczne, że przeciwnikiem Ślęzy w ćwierćfinale będzie jeden z zespołów z grup A, B lub D. Tymczasem okazało się, że pary ćwierćfinałowe ustawione zostały pod względem geograficznym i Ślęza ponownie mierzyć się musiała z GKS-em Katowice. Mecz rozegrany został 21 maja we Wrocławiu, i choć nasze zawodniczki zagrały bardzo ambitnie, to zasłużone zwycięstwo odniósł w nim GKS.

Choć ta jedyna porażka w sezonie spowodowała brak awansu do półfinału, to jednak 5. miejsce w Polsce, a na takim zakończyła sezon Ślęza, to bardzo duży sukces zespołu prowadzonego przez trenerów Damiana Burtowskiego i Zuzannę Frączkiewicz. To też wspaniałe osiągnięcie tak doskonale rozwijającej się żeńskiej Akademii Piłkarskiej Ślęzy Wrocław. W nowym sezonie, jak już wspomnieliśmy wcześniej, dziewczyny przystąpią do rywalizacji w Centralnej Lidze Juniorek U16 i już teraz jesteśmy pewni, że swoją grą zapewnią nam wiele emocji i pozytywnych wrażeń.

W sezonie wiosna 2023 w zespole Ślęzy U15 zagrały 23 zawodniczki. We wszystkich meczach zagrały – Marta Szwarc, Maja Szot, Lena Adamska, Sandra Piotrowska, Vanessa Łatkowska i Agata Ziembińska. Najwięcej bramek – 13 – strzeliła Sandra Piotrowska.