Pismo do rodziców Akademii Piłki Nożnej Ślęzy Wrocław

Publikujemy treść pisma wysłanego do rodziców Akademii Piłki Nożnej Ślęzy Wrocław 24 lipca za pośrednictwem platformy komunikacyjnej ProTrainUp przez prezes zarządu Ślęzy Wrocław Katarzynę Ziobro. 
Szanowni Państwo,
Akademia Piłki Nożnej Ślęzy Wrocław w sezonie 2021/2022 po raz kolejny przyniosła nam wiele powodów do radości. Wyniki osiągane przez piłkarki i piłkarzy naszego klubu napawały nas dumą i utwierdzały w przekonaniu, że obrany przez nas kurs jest drogą słuszną. Jednak, jak na każdym kroku podkreślają Państwu nasi wspaniali trenerzy, wyniki to jedynie efekt ciężkiej pracy, a nie jej cel. Państwa zaangażowanie oraz poświęcenie w połączeniu z determinacją i codziennymi treningami Państwa dzieci oraz działalnością trenerów Akademii sprawiają, że nasi wychowankowie systematycznie czynią postępy i stają się nie tylko coraz lepszymi zawodnikami, ale, co równie ważne jak rozwój sportowy, coraz lepszymi ludźmi.
Koordynatorzy Akademii Piłki Nożnej we współpracy z resztą sztabu szkoleniowego bez ustanku pracują nad tym, aby zapewnić Państwa dzieciom jak najlepsze warunki do uprawiania piłki nożnej i czerpania radości z treningów, meczów i turniejów. Każdy udany występ zawodniczek i zawodników Akademii daje nam motywację do dalszego działania i stawania się jeszcze lepszymi. Zapewniam, że jesteśmy zdeterminowani do tego, aby systematycznie iść do przodu i potwierdzać, że miano „najlepiej ocenionej Akademii w Polsce” przyznane nam przez Polski Związek Piłki Nożnej nie zostało nam przyznane na darmo. Zależy nam na tym, aby w Ślęzie Wrocław nadal panowały warunki oraz atmosfera, w których piłkarki i piłkarze mogą spełniać swoje sportowe marzenia.
Wkrótce może to być jednak znacząco utrudnione. Nasz klub podjął ogromne wyzwanie, jakim była budowa własnego obiektu sportowego. Centrum Piłkarskie Ślęza Wrocław #Kłokoczyce to nasza duma, ale też wielka odpowiedzialność. Znacząca część tej inwestycji została sfinansowana z kredytu. Nie jesteśmy odporni na kolejne podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie olbrzymie wzrosty rat kredytu, galopującą inflację i rosnące koszty utrzymania oraz codziennej działalności. Łączny koszt podwyżek, których nie da się ominąć lub rozłożyć na raty wynosi miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dla przejrzystości działań przedstawiamy Państwu zbiorcze dla Akademii Piłki Nożnej zestawienie kosztów i przychodów za sezon 2021/2022. Obejmuje ona sytuację finansową wszystkich grup dziecięco – młodzieżowych od najmłodszych po juniorów starszych.
Koszty za sezon 2021/2022
Akademia Piłki Nożnej
Nazwa kosztu Kwota za sezon 2021/2022
Wynagrodzenia trenerów wraz z kosztami ZUS i US 1 284 170,00 zł
Transport 170 000,00 zł
Obiekt Kłokoczyce 840 000,00 zł
Obiekty szkolne i MCS na terenie Wrocławia 110 000,00 zł
Ubezpieczenie, opłaty bankowe, księgowość 55 000,00 zł
Sprzęt sportowy zakup 50 000,00 zł
Sprzęt sportowy utrzymanie 14 400,00 zł
Opłaty za udział w rozgrywkach (sędziowie, licencje itd.) 50 000,00 zł
Obsługa medyczna 20 000,00 zł
Zwolnienia ze składek/obniżenie kosztów składek i obozów 16 000,00 zł
Koszty użytkowania wieczystego nieruchomości Kłokoczyce 39 000,00 zł
SUMA 2 648 570,00 zł
Przychody za sezon 2021/2022
Akademia Piłki Nożnej
Dotacja Footballmania UM Wrocławia 185 000,00 zł
Dotacja GSP UM Wrocławia 35 000,00 zł
Dotacja PZPN 60 545,52 zł
Certyfikacja PZPN 349 728,00 zł
Składki członkowskie 1 676 560,00 zł
(zaległości za sezon wynoszą około 130 000,00 zł)
Umowy Sponsorskie 25 000,00 zł
Obozy, campy, półkolonie 150 000,00 zł
SUMA 2 481 833,52

Jak Państwo widzą w skali sezonu Klub dokłada kwotę blisko 170 000,00 zł do działalności Akademii. Środki te pochodzą z wygenerowanych przychodów z tytułu najmu obiektu czy umów Sponsorskich innych drużyn, jakimi dysponuje Klub.

W obecnie panującej sytuacji finansowej pozostawienie dotychczasowego status quo jest niestety niemożliwe. Wyczerpaliśmy wszelkie zasoby i kontakty, aby zmniejszyć skalę wyzwania, z którym przyszło nam się zmierzyć. Nasze wyliczenia po tygodniu od ich przygotowania przestają być aktualne. Wprowadzamy korekty i szykujemy się na kolejne potencjalne utrudnienia, których możemy się spodziewać.
Od września czekają nas na dziś pewne dodatkowe koszty:
– Wynagrodzenia na sezon 2022/2023 – wzrost o 7 000,00 zł miesięcznie
– Obiekty sportowe na sezon 2022/2023 – wzrost o 30 000,00 zł miesięcznie
– Transport na sezon 2022/2023 – wzrost stawki z 4,50 zł za km na 6,90 zł za km
Pozostałych zmian nie jesteśmy w stanie na dziś przewidzieć. W związku z dynamicznym i postępującym niekorzystnym rozwojem wydarzeń informuję, że od 1 października 2022 roku składki członkowskie w Akademii Piłki Nożnej Ślęzy Wrocław będą wynosić 250 złotych miesięcznie, płatne w każdym z 12 miesięcy roku w grupach Reprezentacyjnych oraz trenujących na obiektach przy ul. Kłokoczyckiej i Terenowej. Składka w grupach naborowych trenujących w szkołach na terenie Wrocławia wynosi 180 złotych miesięcznie, płatne przez cały rok szkolny.
Decyzja ta nie przyszła mi łatwo. Jest ona efektem wielogodzinnych konsultacjach, dyskusji i prób znalezienia innego rozwiązania.
Zapewniam, że wprowadzone przez klub podwyżki są ostatecznością. Matematyka jest nieubłagana – po rozważeniu wszystkich scenariuszy pozostał nam do wdrożenia tylko ten. Chciałabym, aby nie trzeba było stawiać tego kroku i mam nadzieję, że prędzej niż później sytuacja poprawi się. Głęboko wierzę w to, że jest to rozwiązanie tymczasowe i wkrótce wszyscy odetchniemy z ulgą.
Chciałabym zwrócić się również z apelem. Dokładamy wszelkich starań, aby pozyskać kolejnych sponsorów i partnerów. Nie tylko Akademii Piłki Nożnej, ale i całego klubu. Jesteśmy gotowi, aby zainteresowanym udostępnić wszystkie możliwości marketingowe, jakimi dysponujemy. Najtrudniej jest otworzyć drzwi, aby móc przedstawić swoją ofertę i pokazać, czym dla nas jest Ślęza Wrocław oraz co może danej firmie zaproponować. Większość wspierających nas partnerów jest z nami od lat, co potwierdza naszą rzetelność i podkreśla, że współpraca z nami się opłaca. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek możliwości, żeby wesprzeć nas w otwieraniu tych drzwi, bardzo proszę o kontakt – czy to ze mną, czy to z dyrektorem klubu Pawłem Malczewskim. Mając wsparcie ze strony biznesu, niezależnie od skali tego wsparcia, łatwiej i szybciej będziemy mogli zdjąć z Państwa ciężar podwyżek.
W Ślęzie Wrocław od dawna funkcjonuje również możliwość rozmowy na temat zmniejszenia składki. Nieraz przy trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, czy też po prostu życiowej pomagaliśmy i pomagać będziemy. Wystarczy pismo od rodzica, w którym przedstawi nam on swoją sytuacji i wyrazi prośbę o zmniejszenie składki. Każdą prośbę rozpatrujemy indywidualnie i w izolacji od innych podobnych zgłoszeń. Zawsze staramy się pomóc. Takie pismo kierowane do klubu jest całkowicie poufne i pozostaje kwestią pomiędzy rodzicem i klubem. Zostaje ono tylko w księgowości klubu jako podstawa do zmniejszenia składki.
Zarówno ja, jak i reszta pracowników klubu, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że bez Państwa wsparcia, przychylności i wielu wyrzeczeń nie byłoby mowy o wszystkim tym, o czym napisałam powyżej. Państwo, jako rodzice naszych zawodników, jesteście jednym z najmocniejszych filarów, na których możemy polegać. Dziękuję za to, że nieustannie są Państwo z nami i że pokładają w nas Państwo swoje zaufanie, powierzając nam dzieci do opieki i wyszkolenia. Chcemy nadal kultywować to zaufanie i poczucie wspólnoty. Planujemy usprawnienie komunikacji i szereg innych zmian, które, mam nadzieję, odbiorą Państwo pozytywnie. W tym miejscu chciałabym przypomnieć, że pozostajemy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie z Państwa strony. Można przekazać je za pośrednictwem trenerów, koordynatorów czy też zwracając się do nas bezpośrednio drogą mailową. Tylko działając wspólnie będziemy w stanie przejść przez te trudne czasy.
W razie pytań lub innych nieścisłości proszę o kontakt bezpośrednio do:
1. Katarzyna Ziobro k.ziobro@slezawroclaw.pl
2. Maciej Dębiczak m.debiczak@slezawroclaw.pl
3. Paweł Malczewski p.malczewski@slezawroclaw.pl
Z poważaniem,
Katarzyna Ziobro
Prezes Zarządu
1 Klub Sportowy Ślęza Wrocław