Ślęza zagra w turnieju finałowym Mistrzostw Polski U13

W rozegranym w Ostrowie Wlkp. turnieju półfinałowym Mistrzostw Polski w kategorii U13, zespół Ślęzy BFD Wrocław zajął 2. miejsce i awansował do grona najlepszych ośmiu zespołów w naszym kraju, które już wkrótce rywalizować będą o medale w turnieju finałowym.

Możemy powiedzieć, że łatwo nie było, ale wszystko skończyło się dla nas pomyślnie. Pierwszy raz w historii Ślęza Wrocław awansowała do finałowego turnieju Młodzieżowych Mistrzostw Polski, co już jest wielkim sukcesem istniejącej zaledwie kilka lat koszykarskiej Akademii.

Półfinałowa rywalizacja, toczona była przez trzy dni w Ostrowie Wielkopolskim, a młode koszykarki Ślęzy zadbały o to byśmy nie nudzili się przed ekranami monitorów, a poziom adrenaliny wciąż w nas wzrastał. Występ Ślęzy można porównać do filmów Alfreda Hitchcocka, czyli na początek trzęsienie ziemi, a potem napięcie tylko wzrastało.

Zaczęło się od starcia z Basketem 4Ever Ksawerów. W pierwszej kwarcie żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć na więcej niż 2 pkt. W drugiej zrobiło się niebezpiecznie, bowiem Ślęza przegrywała już 15:23. Ostatnie minuty przed przerwą to piorunujący finisz wrocławianek, które zdobyły 8 pkt. z rzędu i sprawiły, że oba zespoły schodziły do szatni mając tyle samo zdobytych punktów. Trzecią odsłonę lepiej zaczęła Ślęza, prowadząc w pewnym momencie 33:27. Wystarczyło jednak kilka minut by na tablicy wyświetlił się rezultat 33:38. Przed decydującą częścią meczu Ślęza przegrywała różnicą 2 pkt. Można było spodziewać się zatem emocji do końcowej syreny, ale tak nie było, bo młode koszykarki 1KS-u zdecydowanie poprawiły grę defensywną, a że były też skuteczniejsze od rywalek, to tę część meczu wygrały 11:3, a cały mecz 49:43.

W sobotę rywalem Ślęzy była drużyna z Gdyni, która w pierwszym dniu bardzo wysoko wygrała z gospodyniami. Ślęza doskonale rozpoczęła to starcie, prowadząc po 10 minutach 18:15. Zdecydowanie gorzej wyglądały już przegrane wyraźnie dwie kolejne kwarty, po których 1KS przegrywał 29:40. W ostatniej odsłonie dziewczyny reprezentujące żółto-czerwone barwy rzuciły się w pogoń, kilkukrotnie zbliżając się na odległość zaledwie 1pkt i mając okazje by przejąć prowadzenie. Ostatecznie, po nerwowej końcówce, różnicą 5 pkt. zwyciężyła drużyna z Gdyni.

O tym czy Ślęza awansuje miał zatem zadecydować niedzielny mecz z gospodyniami turnieju. Zadanie wydawało się być stosunkowo łatwe, bowiem UKS Piątka wyraźnie przegrała swoje dwa mecze. Rzeczywistość okazała się jednak zgoła odmienna, bowiem stawka meczu wyraźnie sparaliżowała nasze zawodniczki, które seryjnie popełniały proste błędy (przykładowo kroki w trzech kolejnych akcjach). To powodowało, że pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Po przerwie wrocławianki zagrały już zdecydowanie lepiej, i po uzyskaniu przewagi punktowej, można by rzec, że przejęły kontrolę nad tym meczem.

Mamy awans i jesteśmy z tego powodu ogromnie szczęśliwi. Dziewczyny osiągnęły sukces i teraz już nic nie muszą, a tylko mogą, a my wiemy, że mogą bardzo dużo. Czekamy zatem wyniki losowania turnieju finałowego, który odbędzie się już z kibicami, w dniach 16-20 czerwca w hali AWF we Wrocławiu.

Ślęza BFD Wrocław – Basket 4Ever Ksawerów 49:43 (10:9, 13:14, 15:17, 11:3)

Ślęza – Gryszko 11, Łuczak 10, Gliniak 9, Kochajkiewicz 7, Beharier-Mróz 5, Kozińska 4, Szarek 2, Wiśniewska 1, Kaciuba, Hutnik, Olejniczak, Skrzyńska.

Ślęza BFD Wrocław – GTK Gdynia 48:53 (18:15, 7:13, 4:12, 19:13)

Ślęza – Łuczak 17, Gryszko 12, Beharier-Mróz 6, Kaciuba 4,Szarek 4, Kozińska 2, Gliniak 2, Olejniczak 1, Bartkowskia, Łaban, Kochajkiewicz, Hutnik.

Ślęza BFD Wrocław UKS Piątka Ostrów Wlkp. 65:53 (14:14, 17:14, 13:10, 21:15)

Ślęza – Kaciuba 17, Łuczak 15, Nehrebecka 12, Łaban 6, Gryszko 6, Beharier-Mróz 4, Gliniak 3, Kochajkiewicz 2, Olejniczak, Skrzyńska, Szarek, Kozińska.