Elite Performance Academy nawiązała współpracę z Akademią Piłki Nożnej Ślęzy

Akademia Piłki Nożnej Ślęzy Wrocław w ostatnich tygodniach zadbała o rozwój działalności w kwestiach piłkarskich, podpisując umowę z Coerver Coaching Polska. Niedawno ogłoszona została także współpraca z trenerami motorycznymi z Elite Training Academy. Ostatnim kluczowym elementem jest aspekt mentalny, o który w APN Ślęzy również zadbano.

Wrocławski klub nawiązał współpracę z Radosławem Wyrzykowskim i Elite Performance Academy. Radosław Wyrzykowski to trener mentalny o niezwykłej wiedzy teoretycznej, który miał już okazję pracować z najlepszymi sportowcami w kraju. Absolwent i wieloletni pracownik Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w trakcie swojej działalności na AWF-ie prowadził między innymi przedmiot „Negocjacje i rozwiązywanie konfliktów w sporcie”. Zajęcia z nim mieli sportowcy z wielu dyscyplin sportu, ale on sam najlepiej czuje się w siatkówce. W niej też rozpoczął pracę w klubie, i to nie byle jakim, bo wielokrotnym medaliście mistrzostw Polski – PGE Skrze Bełchatów.

W sezonie 2015/2016 Radosław Wyrzykowski był członkiem sztabu Miguela Falaski, a Skra sięgnęła wówczas po brązowy medal Plus Ligi i zwycięstwo w Pucharze Polski. Po zakończeniu współpracy z klubem z Bełchatowa wraz z PZPS działa w ramach Konferencji Licencyjnych dla Trenerów Ligi Profesjonalnej oraz Młodej Ligi.

Na swoim koncie ma także szkolenia dla reprezentantów Polski w piłce ręcznej – między innymi Sławomira Szmala oraz Bartosza Jureckiego. Radosław Wyrzykowski prowadzi również bloga 9.metr, na którym dzieli się merytorycznymi artykułami na temat przygotowania mentalnego w sporcie.

Po latach pracy z siatkarzami i szczypiornistami nadszedł czas na piłkę nożną. Już niedługo Elite Performance Academy rozpocznie serię szkoleń dla trenerów i piłkarzy Akademii Piłki Nożnej Ślęzy Wrocław, w których będzie się dzielić swoją wiedzą na temat aspektów treningu mentalnego.

– Nawiązanie kontaktu ze Ślęzą oraz decyzja o współpracy nastąpiły bardzo szybko. Przekonała mnie wizja dalszego rozwoju klubu oraz stworzenia wszechstronnego zaplecza szkoleniowego zarówno dla młodych sportowców w przypadku Akademii Ślęzy, jak i profesjonalnego sportu w przypadku drużyny grającej na koszykarskich parkietach ekstraklasy – wyjaśnia nowy trener przygotowania mentalnego w APN Ślęzy.

Siła mentalna to oczywiście kluczowy element wyszkolenia piłkarza, nawet znakomicie uzdolniony technicznie zawodnik nie będzie w stanie ograć rywali, gdy zabraknie mu wiary w swoje umiejętności. Trening przygotowania mentalnego uczy radzenia sobie z każdym aspektem piłkarskiego życia, a przy tym sprawia, że łatwiej jest także i poza boiskiem. Pozwala na odblokowanie potencjału, z którego gracz nie zdawał sobie sprawy, ale także wzmacnia radość z uprawiania sportu. To nie tylko pomoc dla piłkarzy, ale również dla trenerów i rodziców.

– W swojej pracy wychodzę z założenia, że najlepsze rezultaty daje całościowe podejście do osiągania celów sportowych zarówno indywidualnych zawodników jak i drużyn. Stosuję metaforę czterech nóg od stołu, które reprezentują przygotowanie techniczne, taktyczne, motoryczne i mentalne. Od ponad 10 lat pracuję jako trener przygotowania mentalnego w grach zespołowych. Stosuję różnorodne formy wsparcia indywidualnego i zespołowego, takie jak rozmowy rozwojowe i diagnoza profilu umiejętności zawodników, warsztaty i szkolenia dla trenerów oraz drużyn sportowych, obserwacja i analiza treningów oraz meczów oraz konsultacje dla rodziców, trenerów i sztabów szkoleniowych – opowiada Radosław Wyrzykowski.

Zakres współpracy z Elite Performance Academy obejmuje różnorodne formy wsparcia indywidualnego i zespołowego takie jak:

  • indywidualne rozmowy rozwojowe z zawodnikami,
  • diagnoza profilu umiejętności zawodników, trenerów, drużyn i sztabów szkoleniowych,
  • warsztaty, szkolenia oraz konsultacje dla trenerów, zawodników, rodziców, drużyn i sztabów szkoleniowych,
  • obserwacja i analiza treningów, meczów i odpraw,
  • aktywny udział w obozach sportowych: obserwacje, pogadanki, sesje informacji zwrotnej dla zawodników i trenerów,
  • raporty dotyczące analizy zachowań i mocnych stron drużyny sportowej.

– Cieszymy się ze współpracy z tak doświadczonym trenerem przygotowania mentalnego, jakim jest Radosław Wyrzykowski. To uznany specjalista w tym zakresie, a wagi odpowiedniej mentalności zawodników i trenera nie sposób przecenić. Podpisując umowę z Elite Performance Academy sprawiamy, że wszystkie aspekty przygotowania naszych młodych adeptów stoją na najwyższym poziomie. Na początku naszej współpracy będziemy działać w obrębie grup reprezentacyjnych Akademii Piłki Nożnej, ale wraz z upływem czasu i poszerzaniem się wiedzy trenerów podczas szkoleń Elite Performance Academy będziemy mogli pracować nad przygotowaniem mentalnym wszystkich piłkarzy APN – zapewnia Mateusz Kaluźniak, koordynator ds. organizacyjno-szkoleniowych Ślęzy Wrocław.