Komplet zwycięstw Ślęzy Inplag Wrocław w pierwszym turnieju CLJ

Koszykarki Ślęzy Inplag Wrocław wygrały wszystkie spotkania w ramach pierwszego turnieju Centralnej Ligi Juniorek U-17. Żółto-czerwone zdecydowanie pokonały każdego z czterech przeciwników i po czterech meczach przewodzą stawce CLJ.

Wrocławianki miały rozegrać pierwszy mecz już w piątek, lecz starcie z PTK Pabianice zostało przełożone na niedzielę. W związku z tym podopieczne Mikołaja Michalaka miały więcej czasu na odpoczynek po dalekiej podróży nad morze. To pozwoliło na znakomity start w meczu z UKS-em Basket Aleksandrów Łódzki. Pierwszą kwartę koszykarki z Wrocławia wygrały 27:7 i niejako ustawiły sobie tę konfrontację od samego początku. Później trzeba było „jedynie” kontrolować przebieg wydarzeń i choć zespół z Aleksandrowa w drugiej odsłonie stać było na odrobienie siedmiu oczek, zaś po przerwie kolejnych dwóch, to przewaga Ślęzy wciąż była bezpieczna. Na wszelki wypadek żółto-czerwone mocno zakończyły mecz, w decydującej kwarcie przeważając wynikiem 17:11.

Tego samego dnia Ślęza Inplag Wrocław mierzyła się z Eneą AZS-em AJP Gorzów Wielkopolski i ponownie bardzo szybko ułożyła mecz pod swoje dyktando, wychodząc na dziesięciopunktowe prowadzenie po pierwszej kwarcie. Tym razem nie było zrywu rywalek – wręcz przeciwnie, dominacja wrocławianek była jeszcze bardziej wyraźna, bo na przestrzeni kolejnych dziesięciu minut przewaga urosła o kolejne 23 punkty. Taki obrót spraw pozwolił trenerowi Michalakowi na znaczne poszerzenie rotacji, co w żadnym wypadku nie przełożyło się na spadek jakości gry 1KS-u. Każda z koszykarek Ślęzy dołożyła swoją cegiełkę do okazałego zwycięstwa 52 punktami, zdobywając przynajmniej dwa oczka.

Bardzo podobny przebieg miała konfrontacja z PTK Pabianice, gdzie również wszystko było jasne już do przerwy. Ślęza całkowicie dominowała i rywalki nie miały żadnych argumentów, żeby przeciwstawić się żółto-czerwonym. Ponownie nie miało znaczenia to, kogo szkoleniowiec wrocławianek desygnował do gry, wszystkie jego podopieczne prezentowały się świetnie i spośród grających zawodniczek każda zdobyła co najmniej pięć punktów. W dodatku doskonale funkcjonowała defensywa – 39 punktów dla Ślęzy było efektem strat przeciwniczek, które trafiły tylko 37,5 procent rzutów z gry. Ostateczny wynik – 107:43 nie pozostawiał złudzeń co do tego, która drużyna zasługiwała na zwycięstwo.

W ostatnim starciu gdańskiego turnieju Basket 4Ever Ksawerów tylko przez 4 minuty był w stanie postawić opór rozpędzonym żółto-czerwonym. W drugiej części pierwszej kwarty z wyniku 7:6 dla rywalek zrobiło się 24:11, co znacząco przechyliło szale na korzyść Ślęzy. Przed przerwą zawodniczki 1KS-u dołożyły kolejne 12 oczek zapasu i mogły spokojnie dograć mecz do końca. Zamiast tego zaczęły trzecią kwartę od serii punktowej 8:2, po której prowadziły już 30 punktami. Ostatecznie konsekwentna gra i szeroka rotacja pozwoliły wrocławiankom na kolejne okazałe zwycięstwo, tym razem 87:44.

– Wracamy z materiałem do analizy po czterech meczach z drużynami z Łódzkiego oraz z drużyną z Gorzowa. Cieszy fakt, że wyróżniamy się na tle innych zespołów agresją, tempo gry i intensywność w obronie oraz prosta, nieskomplikowana gra w ataku stają się naszym znakiem firmowym. Na pewno dalej będziemy chcieli w ten sposób się rozwijać. Oczywiście są elementy do poprawy, szczególnie w obronie zasłon, często granych przez rywali. Jesteśmy zadowoleni, zbudowani po tym pierwszym turnieju i oby tak dalej – oceniał grę swoich zawodniczek Mikołaj Michalak.

Łącznie w 4 meczach Ślęza Inplag Wrocław była lepsza od rywalek o 176 punktów, średnio 44 oczka na mecz. Co prawda trzy drużyny straciły mniej punktów od żółto-czerwonych, ale jeżeli chodzi o te zdobyte, to żadna nie była w stanie zbliżyć się do 361 oczek uzbieranych przez podopieczne Mikołaja Michalaka na przestrzeni czterech spotkań. Świetną informacją jest też to, że w każdym ze spotkań najlepiej punktowała inna zawodniczka, a zdobycze rozkładały się bardzo równomiernie wśród wszystkich grających wrocławianek. To doskonały prognostyk przed kolejnymi, trudnymi spotkaniami.

– Cieszy fakt, że dziewczyny tworzą monolit, jedność. Nie potrzebujemy żadnych szalonych indywidualnych występów, zawsze to cały zespół dostarcza i na tę chwilę nie mamy słabych punktów. Nasza pewność siebie wzrasta i to też jest ważne, bo najtrudniejsze mecze dopiero przed nami, zarówno w tej lidze, jak i w rozgrywkach centralnych. Teraz dwa dni wolnego od treningów, analiza meczów i wyciąganie wniosków. Będziemy starać się przenosić te wnioski na treningi już od pierwszych zajęć po powrocie – podkreśla szkoleniowiec Ślęzy Inplag Wrocław.

Pierwsze przetarcie w Centralnej Lidze Juniorek wypadło znakomicie. Żółto-czerwone bardzo mocno przybliżyły się do zajęcia miejsca premiowanego bezpośrednim awansem do półfinałów Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-17. W dniach 8-10 grudnia 2023 oraz 1-3 marca 2024 odbędą się kolejne turnieje CLJ. Po rozegraniu ostatniego z nich cztery zespoły otrzymają wyżej wspomniane prawo awansu. Cztery kolejne będą rozstawione w ćwierćfinałach MMP.

Turniej Centralnej Ligi Juniorek – Gdańsk 2023

UKS Basket Aleksandrów Łódzki – Ślęza Inplag Wrocław 58:75 (7:27, 22:15, 18:16, 11:17)
Ślęza Inplag: Murat 14, Jasik 14, Kochajkiewicz 10, Wołowiec 10, Gryszko 8, Suwała 6, Kozińska 6, Koryzna 3, Surowiec 2, Mora 2, Kaciuba 0, Kotwicka 0.

Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski – Ślęza Inplag Wrocław 40:92 (13:23, 7:30, 9:15, 11:24)
Ślęza Inplag: Wołowiec 17, Suwała 16, Jasik 10, Murat 10, Kaciuba 9, Koryzna 9, Gryszko 7, Surowiec 5, Kozińska 5, Kotwicka 2, Kochajkiewicz 2.

Ślęza Inplag Wrocław – PTK ABM Jędraszek Pabianice 107:43 (30:18, 28:6, 24:10, 25:9)
Ślęza Inplag: Kotwicka 20, Gryszko 16, Surowiec 14, Kaciuba 11, Murat 10, Kochajkiewicz 8, Kozińska 8, Suwała 8, Wołowiec 7, Koryzna 5. Mora, Jasik DNP.

Ślęza Inplag Wrocław – Basket 4EVER Ksawerów 87:44 (24:11, 23:11, 23:13, 17:9)
Ślęza Inplag: Kochajkiewicz 13, Suwała 12, Gryszko 11, Surowiec 11, Wołowiec 9, Kotwicka 9, Koryzna 9, Kaciuba 8, Murat 5, Kozińska 0.