Pokaz siły Ślęzy Inplag Wrocław w kwalifikacjach do CLJ

Koszykarki Ślęzy Inplag Wrocław w miniony weekend wystąpiły w turnieju kwalifikacyjnym do Centralnej Ligi Juniorek. Podczas rozgrywek w Ksawerowie żółto-czerwone nie pozostawiły złudzeń co do tego, kto powinien wywalczyć awans do CLJ, kończąc turniej bez porażki.

39:40, 34:12, 37:18 – tak długo na prowadzeniu były koszykarki Ślęzy Inplag Wrocław w trzech kolejnych spotkaniach kwalifikacji do Centralnej Ligi Juniorek. Wygrywały w nich średnio 45 punktami. To była prawdziwa demonstracja siły, która przełożyła się na niezwykle pewien awans do rozgrywek centralnych.

Tak naprawdę tylko w pierwszej kwarcie meczu z gospodyniami, Basketem 4EVER Ksawerów koszykarki Ślęzy miały problem z narzuceniem swojego stylu gry. Po sześciu minutach tego starcia przełamały jednak opór rywalek i zaczęły grać swoje, przez co do przerwy miały już dwucyfrową przewagę, a w drugiej połowie żółto-czerwone grały już bez kompleksów i zapewniły sobie tym samym awans do CLJ. Pozostałe dwa starcia – z Bogdanką AZS-em UMCS-em Lublin oraz UKS-em La Basket Warszawa, nie miały właściwie historii. Wrocławianki prezentowały się znakomicie w obronie i równie dobrze w ataku.

– Jeśli chodzi o samą grę, to prezentowaliśmy nasze znaki rozpoznawcze: mocna postawa w obronie, szybki atak, wysokie tempo gry i dzielenie się piłką. Tak naprawdę to, co każda grupa w naszej Akademii wdraża. Cieszy zwłaszcza spotkanie z Ksawerowem, bo pokonaliśmy gospodynie, które były uznawane za faworytki turnieju i tak też wyglądały. Duża fizyczność i koszykarsko też wyglądały dobrze, natomiast zniwelowaliśmy nasze braki, zabraliśmy atuty rywalek właśnie przez tę naszą agresję. Po ospałym początku ten mecz zaczął się układać po naszej myśli. Do przerwy mieliśmy sporą przewagę, a po niej dziewczyny zagrały koncertowo – opowiada trener Mikołaj Michalak.

To był świetny występ, zważywszy na to, że aż 10 zawodniczek urodziło się w latach 2008-2009, mają więc jeszcze sporo grania w kategorii U-17, gdzie granicznym rokiem urodzenia jest 2007. Ten fakt podkreśla również szkoleniowiec Ślęzy Inplag Wrocław.

– Staramy się zbudować zespół z trzech roczników i ten totalny mix ma funkcjonować jako jeden organizm, a ten turniej „o coś” na początku sezonu będzie w tym pomocny. Mamy solidne fundamenty na dalszą część sezonu – mówi Michalak i dodaje, że awans jest bardzo cenny, ale jeszcze cenniejsze będą same mecze w CLJ. – Cieszę się, że zakwalifikowaliśmy się do tej ligi, bo daje nam kilkanaście wartościowych meczów w trakcie sezonu. Poza rozgrywkami regionalnymi będziemy mierzyć się z najmocniejszymi drużynami z całego kraju. Szkoleniowo to jest dla nas zdecydowanie in plus i bardzo zależało nam na tym, aby awansować do tych rozgrywek – podkreśla trener 1KS-u.

Żółto-czerwone w Centralnej Lidze Juniorek rozegrają trzy turnieje – w październiku, grudniu i marcu. Oprócz Ślęzy i Basketu 4EVER Ksawerów, awans w kwalifikacjach wywalczyły również PTK ABM Jędraszek i UKS Basket Aleksandrów Łódzki. Do tej czwórki dołączy osiem zespołów z MMP U-17 z sezonu 2022/2023.